1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Last Update:
General update: 23-08-2015 09:34

Kartal ve Tavuk Hikayesi

User Rating:  / 3
PoorBest 

kartal

Bu yazımda size çok sevdiğim bir hikayeyi yazacağım. Bu hikaye ile hayattaki farkındalığınızı tekrar hatırlamak ve kendiniz olmanız dileğiyle.
Hayatımızda gerçekten ne olmak ve ne yapmak istiyoruz? Olmasını istediğiniz hayatımı yaşıyorsunuz?

Bir zamanlar büyük bir dağın tepesinde bir kartal yuva yapmış. Bir süre sonra kartalın dört tane yumurtası olmuş ve yumurtalar kuluçkalama döneminde iken dağda bi deprem olmuş ve yumurtalardan bir tanesi depremin şiddetinden yuvadan düşüp dağın tepesinden yuvarlana yuvarlana vadide ki bir çiftliğe dek ulaşmış. Bu çiftlik bir tavuk çiftliğiymiş. Çiftlikte ki tavuklar kendi yumurtalarına benzemeyen bu değişik ve büyük yumurtayı sahiplenmek istemişler. Yaşlı bir tavuk yumurtayı koruması altına almış ve öteki yumurtalardan çıkacak yavrulardan ayırmaksızın büyütmeye karar vermiş.

Günü dolup zamanı geldiğinde yumurtanın içinde ki kartal yavrusu kabuğunu kırmış ve dünyaya gelmiş. Bir tavuk çiftliğinde bulunduğunu ve kendisinin de çevresindeki yüzlerce tavuğun arasında olduğunu görünce, kendini de tavuk sanmış ve çiftlikteki tavuklarla birlikte, o da bir tavuk gibi büyümeye başlamış. Yalnızca o, kendisini tavuk gibi görmekle kalmıyor, çiftlikteki tüm tavuklar da onu bir tavuk olarak görüyorlar ve ona bir tavukmuş gibi davranıyorlarmış. Zaman zaman içinden; “Ben çevremdeki tavuklara benzemiyorum, acaba ben kimim? “diye soruyormuş. Ama bu kuşkusunu bir türlü dile getiremiyormuş. Ne de olsa o da bir tavukmuş ve tavuk olduğunu da bilmeli, kabul etmeliymiş. Bir gün çiftlikte öteki tavuklarla birlikte oyun oynarken, yukarılardan birkaç kartalın özgürce uçtuklarını görmüş. Kendini tutamamış, yüreğinde bir anda oluşan coşkuyla haykırmış: “Aman Allah’ım, ne kadar güzel uçuyorlar. Ben de onlar gibi uçmak istiyorum…”
Tavuklar, onun bu sözlerine hep birlikte gülmüşler.
“Sen bir tavuksun ve şunu asla aklından çıkarma; tavuklar kartallar gibi uçamazlar.”

kartal3

Küçük kartal, o günden sonra hemen her gün gökyüzüne bakıyor ve yukarılarda uçan kartal arıyormuş gözleriyle. Bir kartal gördüğünde ise çiftlikteki öteki tavukları unutuyor, gökteki kartal gözden kayboluncaya dek büyük bir hayranlıkla ve özlemle, onu izliyormuş. Sonra da tüm hayranlığını ve özlemini, kartal gördüğü her zaman olduğu gibi, hep aynı sözlerle dile getiriyormuş:

‘Ah Allah’ım, ne olur, ben de onlar gibi uçabilsem… Ben de onlar gibi özgürce kanat açabilsem göklerde….”

O böyle konuştukça, bu kez çevresindeki tüm tavuklar da her zaman söyledikleri sözleri bir kez daha, bir kez daha yineliyorlarmiş:
“Vazgeç düşlerinden… Sen tavuksun ve hep tavuk olarak kalacaksın….”
Küçük kartal, çevresindeki tavukların her gün birkaç kez yineledikleri bu sözlerinden öylesine etkilenmiş ki sonunda bir kartal gibi göklerde özgürce kanat açmak düşünden vazgeçmiş ve yaşamını bir tavuk gibi sürdürmeyi kabul etmiş ve bir tavuk gibi sürdürdüğü yaşamının sonunda bir tavuk gibi ölmüş.

Ne olduğunu düşünürsen, o olursun. Eğer, hayatınızın herhangi bir zamanında, kartal olma hayalini kurarsanız, hayallerinizi takip edin.

Tavukların sözlerini değil.

kartal2

Bir işe başlamak istediğiniz de çevrenizdeki bir çok kişi size başaramayacağınızı, zaten şu kişi de yapıyor oda başarama dı gibi olumsuz sözcükler kullanıyor olabilir. Ama başarmış kişileri göstermezler. Her insanın hayali, yaşamak istediği hayat kendi hayallerinde saklıdır. Başkalarının fikrini alabilirsiniz ama  hayatta birşeyler başarmış kişilerin fikrini almanızı öneririm. Neyi başarmak istiyorsanız, zengin olmak olabilir, patron yada holding sahibi olmak isteyip binlerce kişiye iş vermek isteyebilir ve bunun hayalini kurarak hedefler belirlemiş olabilirsiniz.  Oriflame'de kazanmış binlerce insan gibi siz de hayallerinizi kazanacak adımları atabilir kartallar gibi yükseklerden uçabilirsiniz.

 

 

 

Züleyha Avcı
Oriflame Direktörü
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.  

 

 

CANLI DESTEK

Oriflame Üyelik Başvuru

uyebasvuru

Oriflame İnternetten Sipariş Rehberi

siparis

Who's Online

15 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi